Kredili Satılık Daireler

Konut kredisi kullanabilir miyim sorusu, birikimi bir ev almaya yetmeyen pek çok kişinin ağzından çıkmıştır. Konut kredisi kullanmanın pek çok koşulu vardır. Bunlardan biri de konutun kağıt üzerindeki özellikleridir.

“Krediye uygun ev”, ev arayanların karşısına sık çıkan bir tanımlamadır. Bu tanımın gösterdiği özellikler nelerdir? Krediye uygun ev ne demektir?

Konut kredisi kullanılacak evin banka tarafından teminat olarak alınması gerekir. Bir evin teminat alınmasının yöntemi ise üzerine ipotek konmasıdır. Konut kredisi çekmek istediğiniz eve ipotek konması için evin kat irtifaklı olması gerekir. Kat irtifaksız evler için kredi çekilemez.

Kat irtifakı kavramının ayrıntılı açıklamasını ilerleyen yazılarımızda bulabilirsiniz. Şimdilik arsa tapulu evlerin kat irtifaksız olduğunu bilmeniz yeterli.

Krediye uygunluğa bakılırken kat irtifakından başka kriterlere de bakılır. Evin yaşının fazla olması, genelde kredi kullanmak için engel sanılır. 25 yaşında eve kredi kullanılır mı, 30 yaşında eve konut kredisi kullanılır mı gibi sorular bu düşünceden dolayıdır.

Çok az banka kredi kullanılacak evin belli bir yaşın altında olmasını şart koşar. Önemli olan evin kullanılabilirliğidir. Eğer kullanılamayacak ya da hasarlı bir eve kredi kullanmak isterseniz yaşına bakılmaksızın kredi almanıza izin verilmeyecektir. Burada dikkat edilen konu, bankanın, kredinin ödenmemesi durumunda evi satıp satamayacağıdır. Teminatın geçerliliğini krediye uygunluk belirler.

Son olarak ahşap evler için konut kredisi alamayacağınızı belirtelim. Yangın riski yüksek olduğu için bankalar teminatı kabul etmez ve konut kredisi kullandırmazlar.

hazır emlak sitesi